کاهش رد صلاحیت ها در مازندران/ برخورد با تبلیغات زودهنگام

کاهش رد صلاحیت ها در مازندران/ برخورد با تبلیغات زودهنگامرئیس هیئت نظارت بر انتخابات چهارمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستای مازندران با اشاره به اینکه با تبلیغات زودهنگام نامزدهای شورای شهر و روستا برخورد می شود، از کاهش محسوس رد صلاحیت در دوره چهارم نسبت به دوره سوم در استان خبر داد.کمال علی پور خنکدار  اظهار داشت: در استان مازندران حدود 17 هزار نفر برای انتخابات شورای شهر نام نویسی کردند و در این بین برای اولین بار در طول این سال ها از ابتدا هماهنگی خوبی بین هیات اجرایی و نظارت شکل گرفته است.

وی افزود: افرادی در مرحله اول رد صلاحیت شدند بنا به شرایطی مانند ناقص بودن پرونده ها و یا براساس استعلامات چهارگانه و بعضی هم بواسطه گزارشاتی که دستگاه های امنیتی و مردمی بوده است  که از فیلتر اول رد شدند و قانون برای این افراد فضا را باز گذاشت تا در هیات عالی نظارت استان و شهرستان اعتراض کنند.

رئیس هیئت عالی نظارت استان تصریح کرد: در بررسی پرونده ها سعی شده حق و حقوق افراد ضایع نشود و با سعه صدر روند رسیدگی به این شکایات طی شد.

وی اضافه کرد: با مراکز چهارگانه علاوه بر مرحله اول در این مرحله نیز نشستی داشته ایم و موارد را به دقت بررسی کردیم.

نماینده شهرستان های قائم شهر، جویبار ،سیمرغ و سوادکوه تصریح کرد: در این دوره نسبت به دوره های قبلی انتخابات شوراهای اسلامی، رد صلاحیت ها کمتر بوده است و این بدلیل بوده که همه سلایق ، نخبگان بیایند و مردم از میان کاندیداها اصلح ترین را انتخاب نمایند .

علیپور افزود: افرادی که در هیئت نظارت رد شدند یقین داشته باشند ، بررسی ها با آرامش انجام شد و سعی کردیم همه موارد را در نظر بگیریم و و طبیعتا معیارها و سنجش هایی برای کاندیداهای شورای شهر وجود دارد و افرادی هم اگر رد شدند این نیست که از موقعیت اجتماعی رد شده باشند.

رئیس هیئت عالی نظارت مازندران با بیان اینکه امکان اعتراض مجدد برای افراد رد صلاحیت شده وجود دارد گفت: این حق نامزدهاست که اگر در یک مرجعی رد شدند به مرجع و مقام بالاتر اعتراض کنند و کار هیات نظارت استان در رسیدگی به پرونده ها تمام شد و امروز و فردا پرونده ها به فرمانداری ها ارسال می شود و افرادی که در هیات نظارت شهرستان و یا استان  رد شده باشند می توانند در زمان قانونی به هیات عالی نظارت استان و یا کشور شکایت کنند.

این مسئول به نقش هئت عالی نظارت درباره تخلفات و تبلیغات زود هنگام کاندیداها اشاره کرد و گفت: هرگاه هیئتهای نظارت در بخش و شهرستان گزارشی در این خصوص داشته باشند حتی در خصوص افرادی که تائید صلاحیت شدند تخلف محرز باشد آنها را طبق قانون حتی تا روز انتخابات می توان آنها را رد صلاحیت  کرد.

وی  در خصوص انتشار غیر رسمی کاندیدا رد صلاحیت شده  از برخی کانال ها گفت: انتخابات از ابتدا مردمی است و افرادی که در هیات های اجرایی و نظارت حضور دارند ممکن است در خانواده و نزد دوستان خود صحبتی داشته باشند که شاید علت این اتفاقات باشد امّا بیشتر این اسامی گمانه زنی های جریانات و گروه هاست.

علیپور در پاسخ به سئوالی که توصیه شما به مردم و کاندیداهای چیست گفت: مردم نیاز به توصیه ندارند اما بعنوان  یک خادم باید بگویم که مردم به هیاهوها رای ندهند بلکه به برنامه ها، به تخصص و تعهد افراد ، به میزان پاسداری نامزدها از ولایت و خون شهدا رای دهند چراکه متولیان شهرها و روستاها بهتر می توانند ارزش های انقلاب را حفظ کنند.

نماینده مجلس تاکید کرد: ایلی و قبایلی رای دادن دیگر جواب نمی دهد و باید بر مبنای تعهد و تخصص باشد تا در دهه چهارم که دهه ارزش های انقلاب اسلامی است به رشد و شکوفایی برسیم.

وی خطاب به کاندیداهای چهارمین دوره شوراهای اسلامی شهرو روستا گفت: کاندیدا ها آنچه که واقعیت های خودشان است را به مردم بگویند و شعارهای رنگارنگ و گمراه کننده به مردم ندهند و سبب فریب آنها نشوند و همچنین شعار ها در چارچوب و اختیار قانون شورا و شهرداری ها باشد.

 
مقالات
نقد تحلیلی شوراها ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۲, ۲۰.۰۷
نقد تحلیلی شوراها
در اهمیت و لزوم شورا ها همین بس که در کتاب آسمانی قرآن که همانا دستورالعمل زندگانی انسان ها به سوی رستگاری است. سوره ای به نام
عدم یکپارچگی در نظام مدیریت شهری ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۲, ۱۹.۴۵
عدم یکپارچگی در نظام مدیریت شهری
در خصوص شهر تعاریف مختلفی را می توان ارائه داد. موضوع بحث این است که اگر بخواهیم یکی از موارد تعریف شهر را عنوان کنیم. پیچیدگی
آتش بس مسئولين تنها راه خدمت صادقانه به شهرو شهروندان ساروي است
در آستانه تبليغات انتخابات شوراي اسلامي شهر ساري هستيم متأسفانه فضاي كنوني برخورد مسئولين شهر و داوطلبان انتخابات شوراي شهر
همه باهم در تحقق شعار حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی کوشا باشیم
یک سال به پایان رسید و سالی جدید آغاز شد و برگ زرینی دیگر از دفتر ملتی قهرمان ورق خورد. نامگذاری هر سال از سوی رهبر معظم انقلاب
نوابغی جدید در عرصه انتخابات شوراها!
اگر این روزها نگاهی به روزنامه ها و مجلات و یا بازدیدی از سایت های استانی داشته باشیم با انواع و اقسام مقالاتی روبرو می شویم